Arnykas (Arnica montana)

Šio naudingo augalo daugelis visai nepažįsta. Jis auga kalnų pašlaitėse, sausose pievose ir kalvose. 20 – 40 centimetrų stiebo gale yra geltonų žiedų puokštelė, panaši į pienės (kiaulpienės) žiedą. Prie stiebo, kuris apklotas menkučiais plaukeliais, yra 2 – 3 poros mažų lapelių, tuo tarpu apačioje visas pluoštas liežuvio pavidalo lapų, bet jie nėra karpyti, kaip kiaulpienės. Ir šaknys neina stačiai žemyn, kaip kiaulpienės, bet įžambiai.

Arnykas vartojamas daugiausia tinktūros pavidalu. Tinktūra padaroma tokiu būdu: vienai daliai arnyko žiedų ima dešimtį dalių spirito ir leidžia 10 dienų stovėti saulėje ar kitoje šiltoje vietoje. Tuomet skystimą nukošia ir tinktūra paruošta.

Arnyko tinktūrą vartoja nuo persitempimų, suspaudimų išnėrimų ir sąnarių traškėjimo. Nesveikoji vieta įtrinama tinktūra. Esant atviroms žaizdoms galima žaizdą plauti šiuo mišiniu: 3 valgomus šaukštus tinktūros sumaišyti su 1 litru vandens.

Arnyko tinktūra apsaugos žaizdas nuo kraujavimo ir pūliavimo. Įtrinimus ir uždėjimus galima kartoti kas 2 valandas.

Žinoma, jei sąnarys yra išnarintas, tai reikia kreiptis į gydytoją, kad jis atstatytų jį į teisingą padėtį. Tuomet galima vartoti arnyko tinktūrą, kuri sulaikys tinimą ir padės sustiprėti nuvargintam sąnariui.

Parengta pagal: J. Birzinas knygą „Gydantieji augalai“ 

Arnica2 Arnykas (Arnica montana) Arnica3 Arnykas (Arnica montana)

Kokie straipsniai aktualesni?
1017 votes · 33 answers
,

Parašykite komentarą