Šampūnai. Visa tiesa apie juos! Kaip juos išsirinkti?

Kaip pasirinkti šampūną?

Šampūnas, nors ir visiems įprastas, yra sudėtingas kosmetinis produktas.

Pirma – jis turi plauti ir išplauti.

Antra – gerai išplaudamas jis turi nedirginti.

Trečia – turi tikti mūsų vieninteliam ir nepakartojamam plaukų tipui.

Ketvirta – tenkinti mūsų nosis maloniais aromatais.

Penkta – turėdamas savyje nemažai vandens, turi būti kažkuo konservuojamas, o konservantai, žinia, retai mūsų organizmą džiugina.

Taigi yra ką apsvarstyti prieš renkantis.

Visus rinkoje esančius šampūnus galima būtų suskirstyti į keturias grupes:

  1. Įprastinius.
  2. Natūralius, pseudonatūralius.
  3. Prabangius.
  4. Gydomuosius.
Įprastiniai

Jų rinka yra didžiausia. Šie šampūnai yra santykinai pigūs, parduodami masinėse prekybos vietose be specialisto konsultacijos. Išskirtinis jų bruožas – daug ir ryškios bei nuolatinės reklamos. Šių prekių ženklų vardus mes žinome ir galime surasti bet kurio prekybos centro lentynoje vos neužsimerkę. Kvapų, spalvų ir dizaino įvairovė – garantuota. Tačiau sudėtis, paskaičius, akį rėžia visais įmanomais peikiamais ingredientais. Pagrindinė įprastinės kosmetikos žaliava yra nafta: mineralinis aliejus (Mineral oil/ Paraffinum), silikonai, sintetiniai kvapikliai ir dažikliai, parabenai, DEA, MEA, TEA, ftalatai. Plaunančioji medžiaga (dar vadinama surfaktrantu arba PAM) dažniausiai yra SLS – sodium lauryl sulfatas, arba SLES – sodium laureth sulfatas. Jie pigūs, gerai plauna ir putoja – taip sukurdami švaros įspūdį, tačiau dirgindami galvos odą. Priklausomai nuo žaliavos kokybės, šampūno sudėties ir mūsų odos atsparumo, dirginimo gali būti daugiau arba mažiau, tačiau šampūną naudojame dažnai, o su laiku mūsų oda jautrėja, tad šių medžiagų vengti būtų protinga netgi tiems, kurie dar nesiskundžia galvos odos ir akių jautrumu.

Natūralūs ir ekologiški

Šie šampūnai gaminami be naftos produktų. Juose pagrindinė plaunanti medžiaga gaunama iš kokosų ir cukraus: decyl glucoside, coco glucoside ir pan. Kaip surfaktantas ir emulsiklis dažnai naudojamas Sodium lauroyl lactylate – gaunamas iš cukraus ir laktozės. Tai švelniai plaunanti medžiaga, kuri nedirgina. Jei plaukai labai vešlūs, natūralus šampūnas gali kukliai putoti. Tačiau tai nereiškia, kad neplauna. Natūralūs ir ekologiški šampūnai konservuojami natūraliomis medžiagomis, tokiomis kaip šalto spaudimo aliejai, ekstraktai, natūralus grūdų alkoholis, eteriniai aliejai, natrio levulinatas. Juose nėra aukščiau visų paminėtų ir nepaminėtų potencialiai dirginančių ar kitaip žalingų ingredientų. Kvėpinami ir dažomi jie taip pat ne iš naftos pagamintomis medžiagomis.

Beje pagal galiojančius reikalavimus, gamintojas gali neatskleisti savo kvapų mišinio sudėties, tik reguliuojančiai institucijai turi įrodyti  jo saugumą. Taigi ir natūralaus šampūno sudėtyje galime rasti užrašą „fragrance“.

shampoo Šampūnai. Visa tiesa apie juos! Kaip juos išsirinkti?

Ekologiška kosmetika nuo natūralios skiriasi tuo, kad dalis žaliavos yra užauginta ekologiniuose ūkiuose. Paprastai ekologiškos kosmetikos standartai yra griežtesni už natūralios, tačiau ne visada. Tarkime, vokiečių BDIH, nors žymi natūralią kosmetiką, draudžia naudoti daugiau abejotinų ingredientų nei Ecocert, nors pastarasis vadinasi ekologišku. Jei nesate alergiški atskiriems augalams (kaip antai rožėms, ramunėms ar medetkoms), avių vilnai ar karvės pienui ir matote kosmetiką, pažymėti USDA, Soil Association, BDIH ar NSF ženkliuku, galite būti tikri, kad jokių bent kiek abejotinų ingredientų joje nebus. Jei matote ant pakuotės Ecocert, Cosmebio, Icea ir turite jautrią odą bei keliate aukštus standartus sudėčiai, ją gali būti pravartu ir pačiam pastudijuoti.

BeFunky_Natural-Certification-Agencies1 Šampūnai. Visa tiesa apie juos! Kaip juos išsirinkti?

Pseudonatūrali kosmetika

Ji pasižymi tuo, kad vengia labiausiai pagarsėjusių sintetinių aršių ingredientų, bet naudoja mažiau žinomus, taip stipriai atpigindama savo gaminius. Tokia kosmetika reklamuojama ir pozicionuojama dažniausiai kaip natūrali, bet pagal kainą ir reklamos mastą primena įprastinę. Mes tokią kosmetiką vadiname „pagulėjusią šalia natūralios“. Iš tikrųjų jų pilna ekologiškoms prekėms skirtose lentynose, nes norint suprasti jų naudojamus triukus, reikia nemažai išmanymo, kurio turi ne visi pardavėjai. Vėlgi, kadangi šampūnas yra dažnai vartojama prekė, o mūsų galvos oda ir plaukai turi ištverti daugybę dirgiklių (pvz. dažymą), visgi protinga būtų atkreipti dėmesį į sudėtį ir plaukus plauti šampūnais be papildomų dirginančių medžiagų.

Prabangūs šampūnai

Ši kosmetika, kaip taisyklė, yra gaminama iš naftos produktų. Tiesiog pridedant kokių nors madingų ar su prabanga besiasocijuojančių ingredientų, tokių kaip aukso ar perlo dulkės, retų gyvūnų dalys, placenta ir pan. Ją labiausiai verta rinktis tiems, kuriems prestižas yra toks svarbus, kad nuo jo savaime oda pagražėja 😀

Deja, bet labai dažnai yra vadinamoji gydomoji (dermo) kosmetika yra cheminė kosmetika, tik su moksliškai pagrįstais atskirų cheminių medžiagų poveikio teiginiais. Jos dažnai  rasime vaistinėse arba pas individualius platintojus.

Bet kuriuo atveju, kilus įtarimui galima ir verta išsinagrinėti sudėtį. Tai nėra taip sudėtinga, kaip atrodo – pabandykime. Čia pateikiame vieno populiariausių ir žinomiausių šampūnų sudėtį:

Aqua, Sodium laureth sulfate, Sodium lauryl sulfate, Cocamide MEA, Zinc carbonate, Glycol distearate, Sodium chloride, Zinc pyrithione, Dimethicone, Cetyl alcohol, Guar hydroxypropyltrimonium chloride, Parfum, Sodium xylenesulfonate, Magnesium sulfate, Sodium benzoate, Ammonium laureth sulfate, Butylphenyl Mothoxypropional, Linalool, Sodium xylenesulfonate, Magnesium sulfate, Sodium benzoate, Ammonium laureth sulfate, Butylphenyl Mothoxypropional, Linalool, Sodium diethylenetriamine pentamethyl phosphonate, Magnesium carbonate hydroxide, Hexyl cinnamol, Benzyl alcohol, Eitdronic acid, Hydroxyisohexyl 3 – cyclohexene carpolynaphthalenesulfonate, Methylchloroisothiazolinone, DMDM hydantoin, Disodium EDTA, Tetrasodium EDTA, Methylisothiazolinone, Cl 42090, Cl 60730.

Šis šampūnas gerai putoja – nenuostabu, nes aršiausių plaunančių medžiagų visa puokštė: Sodium laureth sulfate, Sodium lauryl sulfate, Cocamide MEA. Tarp konservantų parabenų nėra, bet naudojamieji taip pat žinomi kaip potencialūs alergenai ir dirgintojai: Methylchloroisothiazolinone., Methylisothiazolinone, Tetrasodium EDTA. Yra ir mineralinio aliejaus (paraffinum liquidum) – odos sausintojo ir sendintojo, kuris vertinamas kaip galimas kancerogenas. DMDM hydantiom – pastebėtas, kaip turintis ryšį su įvairiausiais imuniteto ir psichinės sveikatos sutrikimais. Galima būtų tęsti, bet nebėra reikalo. Nors šis šampūnas rekomenduojamas kaip naikinantis pleiskanas, pažvelgus į sudėtį abejonių nekyla, kad daugumai žmonių jis sudirgins galvos odą, dėl ko anksčiau ar vėliau pleiskanų  vis tiek atsiras.

Jei sudėtis mus tenkina, svarbu, kad šampūnas atitiktų plaukų tipą. Jei plaukai sausi, nuvargę, lūžinėja, reikėtų naudoti labiausiai tausojantį, maitinantį ir drėkinantį šampūną ir būtinai turtingą kondicionierių. Natūralūs šampūnai ir kondicionieriai sausiems plaukams dažnai gaminami su erškėtuogių, argano, alyvuogių, migdolų aliejais, kurie maitina ir padeda išlaikyti drėgmę. Jei plaukai normalūs, juos svarbu drėkinti (drėkinti odą ir plaukus visada svarbu). Drėkinančiuose šampūnuose dažnai rasite alavijo sulčių, simondsijų, saulėgrąžų, abrikosų aliejaus. Jei plaukai riebūs – reikėtų rinktis būtent tokiems plaukams skirtą šampūną, nes jame bus medžiagų, veikiančių prieš uždegimus ir balansuojančių riebalų išsiskyrimą: dilgėlių, rozmarinų, hamamelių, asiūklių, mėtų, žaliosios arbatos. Riebiems plaukams kondicionierius turėtų būti lengvas – pagerinantis iššukavimą, bet papildomai nemaitinantis. Jei galvos oda jautri, atkreipkite dėmesį į šampūnus jautriai odai. Jie dažnai formuojami su alavijo sultimis, nakvišų ir kitais aliejais, levandomis, biotinu, jūros dumbliais.

viena dažniausių plaukų problemų yra pleiskanos. Kodėl jos atsiranda? Juk ne dėl higienos trūkumo. Mūsų oda nuolat išskiria riebalus, kurie saugo ją nuo išorės poveikio: saulės, šalčio, karščio, mikrobų (grybelio). Jeigu mes dažnai plauname galvą su stipriais cheminių medžiagų turinčiais (pvz., SLS/SLeS) šampūnais, oda lieka praktiškai be apsaugos. Dėl to ji gali nusausėti, niežėti ir atsirasti pleiskanų. Dėl nuolatinio riebalų trūkumo gali suaktyvėti galvos odos riebalinės liaukos ir plaukai gali pradėti neįprastai greitai riebaluotis. Tokiais atvejais pakanka pakeisti šampūną bei kondicionierių į natūralius ir po kurio laiko (mėnesio – dviejų) riebalų išsiskyrimas normalizuojasi, pleiskanos išnyksta.

Turėkite omenyje, kad perėjus nuo sintetinės prie natūralios kosmetikos simptomai (pleiskanos, paraudimas, niežėjimas) kurį laiką gali sustiprėti, nes oda valosi, tačiau vėliau jie visai išnyksta. Taip pat reikėtų nepasiduoti madingai nuostatai galvos plaukus plauti kasdien. kiekvienas organizmas turi savo riebalavimosi ritmą, į kurį verta įsiklausyti ir rasti priimtiną balansą tarp sveikų ir grožio standartus atitinkančių plaukų. jeigu galvos odos problemos išlieka ir plaunant galvos plaukus natūraliais šampūnais bei kondicionieriais, tikslinga pasikonsultuoti su dermatologu, nes tikėtina, kad yra odos susirgimas: egzema, psoriazė, grybelis ar alergija. Šiuo atveju naudoti švelnią augalinę kosmetiką yra itin svarbu, tačiau sunkesniais atvejais gali prireikti ir gydymo.

Nors kvapas, atrodo, yra tik kosmetikos gaminio atributas, renkantis jis yra svarbus. Žinoma, jei tai nėra sintetinis kvapas. Natūralių augalų kvapai perneša mums informaciją apie save, taigi mes renkamės ne kvapą, o patį augalą. Jei kvapas nemalonus, tikėtina, kad augalas mums netiks. Jei malonus – jis suteiks ir papildomų emocinį efektą.

Šampūnai Livinn

„Livinn – sveiki produktai“ parduotuvėse didelis natūralių ir ekologiškų šampūnų pasirinkimas. Didžiausias pasirinkimas Aubrey – nuo 1967 metų dirbančio natūralios kosmetikos gamintojo, kurio šampūnai ir dar labiau kondicionieriai yra gyva legenda. Europoje pačiu griežčiausiu sertifikatu pažymėti Odylique šampūnai – švelnus žolinis ir arbatmedžio. Tai buvo patys pirmieji šampūnai sertifikuoti Soil Associatition kaip ekologiški. Jie labai delikatūs ir ypač tiks žmonėms su jautria galvos oda (arba turintiems pleiskanų). Luvos šampūnas su moliu – sertifikuotas BDIH – taip pat itin švelnus ir raminantis.
Eubionos šampūnai – skirti įvairiems plaukų tipams, sertifikuoti Ecocert, bet sudėtis be priekaištų.

eubiona-argan Šampūnai. Visa tiesa apie juos! Kaip juos išsirinkti?

Parašykite komentarą