Antinksčių hormonai. Kas tai? Kaip juos subalansuoti? 

Antinksčių hormonai. Kas tai? Kaip juos subalansuoti? 

Šiuolaikiniame pasaulyje mes kasdien susiduriame su stresu. Šeimyninės problemos, piko valandos ir darbas – nuolatinė įtampa nuo aušros ligi sutemų. Antinksčiai turi pastoviai gaminti kortizolį. Po kelių mėnesių arba metų tokios rutinos jie lyg „perdega“. Mes tai vadiname nuovargiu arba antinksčių atsisakymu.

         Apie hormonus sklando daug mitų ir klaidingų nuomonių. Pirma, žmonės dažniausiai mano, kad hormonų problemos liečia tik moteris – klaida! Hormonų pakitimai būna ir vyrams, ir moterims. Antra, dauguma žmonių – tame tarpe ir kai kurie gydytojai – mano, kad dėl hormonų veiklos sutrikimų kalta tik mūsų endokrininė liauka, kuri juos gamina. Vėl neteisingai! Visus mūsų organizmo hormonus valdo smegenys. Įsivaizduokite, kad jūsų hormonai – lėktuvai – tai smegenys jų skrydžio koordinatorės. Jos valdo juos, nurodo, kada pakilti, kur ir kada skristi, kur nusileisti. Pvz. jei skydliaukė gamina per daug hormonų, ji to nežino. Reikia, kad smegenys, perfiltravus kraują, „pamatytų“, jog hormonų kiekis pakilęs ir duotų skydliaukei nurodymą, kad reikia mažinti hormonų gamybą. Jūsų liaukos nebendrauja tarpusavyje tiesiogiai, tik su smegenimis, kurios jas visas valdo. Trečia, dauguma mūsų galvoja apie hormonus – estrogeną, testosteroną ir kt. – kaip apie atskiras ir nesusijusias tarpusavyje sistemas. Klaidinga taip manyti! Pvz. kai moters amžius artėja prie menopauzės, daktarai kartais tikrina tik estrogenų sudėtį. Kada sutrikęs skydliaukės hormonų lygis, jie tikrina tik juos. Tai neteisingas sprendimas, nes mūsų hormonai sąveikauja tarpusavyje. Hormonų sistema – tai lyg simfonija, o smegenys – dirigentas. Ir jei dirigentas išsiblaško, kažkas gali suklysti ir sugriauti visą harmonijos visumą.

          Kada jūsų hormonai sinchronizuoti, jūs „aštraus“ proto – jūsų svoris normalus, švari oda, jūsų sveikata puiki, jūs energingas ir optimistiškai nusiteikęs.  Hormonų disbalansas priveda prie viršsvorio, bėrimo, raukšlių, nuovargio ir blogos nuotaikos.

Antinksciu-hormonai_kas-tai_kaip-juos-sureguliuoti_Ziniu-svetaine1 Antinksčių hormonai. Kas tai? Kaip juos subalansuoti? 

Kas aplamai yra tie hormonai?

         Tai maži cheminiai kurjeriai, per kuriuos smegenys bendrauja su organais. Jūs galite nustebti sužinoję, kad hormonų sintezėje dalyvauja cholesterinas. Jis turi blogą reputaciją, bet jis nepriešas. Ištikrųjų, jei cholesterino lygis aukštas, tai didina riziką susirgti širdies ligomis. Bet kai jo lygis peržemas, tai susiję su agresijos rizika, polinkiu į savižudybę ir depresiją. Maždaug 60 % kietos smegenų masės yra riebalai, todėl cholesterinas reikalingas optimaliam smegenų darbui. Cholesterinas organizme gali transformuotis į pregnenoloną, iš kurio po to gaminami visi kiti hormonai. Šį procesą vadina hormoniniu kaskadu.

          Kaip ir dauguma žmonių, jūs tikriausiai geriau pažįstami su reprodukciniais hormonais: estrogenu, progesteronu ir testosteronu. Bet jie – tai tik mažoji didelės hormonų kariuomenės dalis, kuri yra gyvybiškai svarbi sveikatai ir teisingai jūsų organizmo veiklai.

          Trikampės liaukos, esančios viršutinėje inkstų dalyje, ypatingai svarbios streso atveju. Antinksčiai gamina dehidroepiandrosteroną, o taip pat žinomus streso hormonus – adrenaliną, kortizolį. Mūsų antinksčiai „turi valdžią“ perjungti mus į „ bėgti ar muštis“ režimą. Pvz. jei jūs miške susidūrėte su lokiu, antinksčiai pagamins adrenaliną, kuris paruoš organizmą tam, kad kautis su lokiu (ne geriausia mintis) arba nuo jo bėgti.

Antinksčių hormonai: įtampos pašalinimas, riebalinio sluoksnio mažinimas pilvo srityje

          Dehidroepiandrosteroną vadina „kuro“ hormonu arba „universaliu gerovės skleidėju“. Tai vienas iš labiausiai paplitusių hormonų. Daugiau, negu jo, organizme tik cholesterino. Šio hormono trūkumas blogina žmogaus sugebėjimą susitvarkyti su stresu, kas potencialiai priveda prie elgsenos pakitimų ir „emocinio perdegimo“, ankstyvo senėjimo ir fizinio išsekimo. Su amžiumi DHEA lygis mažėja.

            Dėl nuovargio kūnas netenka galimybės atsilaikyti prieš nuolatinį stresą. Jums sunku išlipti iš lovos, sunku dirbti, sunku spręsti problemas. Atsiranda riebalinis sluoksnis pilvo srityje, kas ne tik gadina figūrą, bet ir didina kraujagyslių ligų riziką. Nuolatinis stresas, be kita ko, žudo smegenų ląsteles hipokampėje – srityje, atsakančioje už atmintį ir mokymąsi.

Veiksmai pažingsniui

         Jei moters liemens apimtis didesnė nei 80 cm, o vyro 90 cm – vertėtų ištirti DHEA ir kortizolio lygį kraujyje. Dažniausiai antinksčių nuovargis atsiranda dėl  to, kad dauguma mūsų nepaiso miego trukmės. Jei organizmas negauna 7 – 9 valandų miego naktį, „sistema“ automatiškai persikrauna. Tada, bandant kompensuoti miego trūkumą, jūs darote siaubingus dalykus: geriate daug kavos (kas taip pat iššaukia sistemos stresą), o gal būt nakčiai geriate vyną, kad apsiramintumėte, atsipalaiduotumėte (ir tai veikia neilgam – kol neprasideda pagirios, kurios irgi yra stresas). Kyla užburtas stresų ratas.

Bendri antinksčių nuovargio ženklai

Riebalų sluoksnis juosmens srityje, nuovargis, žemas atsparumas stresui, potraukis saldumynams, negebėjimas susikoncentruoti, protauti, žemas lytinis aktyvumas (libido), bloga atmintis.

Pernelyg aktyvių antinksčių ženklai

Kai antinksčiai dirba perdaug įtemptai – tai gresia labai rimta liga, dėl kurios atsiranda retos rūšies navikas, dažniausiai gerybinis – feohromocitoma. Juntamas aukštas kraujospūdis, padažnėjęs širdies ritmas.

Subalansuokite antinksčių veiklą

         Diagnozei nustatyti patikrinkite kortizolio ir DHEA lygį. Kovai su antinksčių nuovargiu reikia įsisavinti streso valdymo metodus, savihipnozę ir atsikratymą nuo nevalingų negatyvių minčių. „B“ grupės vitaminai – produktuose arba gaunami iš maisto  papildų – palaiko antinksčius ir padeda atsikratyti įtampos. 5- HTP (5 – hidroks – triptofanas ) padeda miego sutrikimo atvieju ir padidina serotonino (laimės hormono) kiekį.

          DHEA yra moteriškų ir vyriškų lytinių hormonų (androgenų ir estrogenų) pirmtakas. DHEA kiekis organizme mažėti pradeda nuo 30-ties metų, o taip pat jis būna žemas pas žmones, sergančius anoreksija, 2-ro tipo diabetu ( nuo insulino nepriklausomas diabetas) , antinksčių nuovargiu ir sergant sunkiomis ligomis.

              Be to, DHEA išsenka vartojant narkotikus ir tokius preparatus kaip: insulinas, steroidai, opiatai ir danazolas. Yra įrodyta, kad DHEA padeda: sureguliuoti antinksčių veiklą, numalšinti depresiją, sumažinti svorį, eritematozo atveju.

Šalutiniai poveikiai vartojant DHEA preparatus – spuogai ant veido ir veido plaukuotumas

             Dar viena problema tame, kad dirbtinai gaunamas DHEA dalinai virsta į lytinius hormonus – testosteroną ir estrogeną. Tai gali būti pranašumu tiems, kas kenčia nuo su amžiumi susijusiu hormonų gamybos mažėjimo. Bet žmonėms, kurie turi nuo hormonų priklausančių vėžinių derinių (prostatos, krūtinės, kiaušidžių), – griežtai draudžiama.

Parašykite komentarą